صفحه شخصی بهروز شیربان   
 
نام و نام خانوادگی: بهروز شیربان
استان: اصفهان - شهرستان: اصفهان
رشته: عمران
شغل:  -
تاریخ عضویت:  1388/12/03
 روزنوشت ها    
 

 دکتر آلیا صبور دختر ایرانی؛ جوان ترین استاد دانشگاه در جهان بخش عمومی

21


بله بازم هم ایرانی ها باعث افتخار شدن. این یکی ایرانی الاصله و الان ساکن امریکاس. آلیا صبور نابغه 19 ساله ایرانی رتبه اولین و جوانترین پروفسور زن رو تونسته بدست بیاره ... 


"آلیا صبور"، (Alia Sabur) اولین شهروند امریکایی ایرانی‌الاصل است که رتبه اولین و جوان‌ترین پروفسور زن را در تاریخ امریکا به خود اختصاص داده است. این دختر ایرانی تبار بطور تمام وقت در دانشگاه نیویورک تدریس می‌کند و به عنوان یک نابغه نام خود را در ردیف جوان‌ترین استاد دانشگاه های معتبر جهان در کتاب رکوردهای گینس ثبت نموده است. رکوردار قبلی جوان‌ترین پروفسور دانشگاه های جهان متعلق به یک فیزیکدان اسکاتلندی بنام "کولین مک لورین" که شاگرد اسحاق نیوتن بود و در سال 1717 میلادی (291 سال پیش) در سن 19 سال و 7 ماهگی این رتبه علمی را کسب کرده بود.


"آلیا صبور"در هشت ماهگی خواندن را آغاز کرد و از کلاس چهارم ابتدایی به کالج رفت تا در سطح کارشناسی ریاضیات کاربردی بخواند. وی در سن 10 سالگی در دانشگاه استونی بروک ثبت نام کرد و در 11 سالگی با گرایش به موسیقی به عنوان عضو ارکستر سمفونی "راک لند" به اجرای قره نی پرداخت. آلیا چهارده ساله بود که مدرک لیسانس خود را از دانشگاه نیویورک اخذ کرد و دانشجوی دوره کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه درکسل، نیویورک شد. او در 18 سالگی مدرک دکترای خود را از دپارتمان تکنولوژی پیشرفته فوزیون در دانشگاه کانکوک سئول دریافت کرد و جوان ترین فردی بود که وارد دوره فلوشیپ پس از دکتری شد، او نشانگرهای سلولی خاصی را بر اساس تکنولوژی نانولوله ها ابداع کرد که در تحقیقات پزشکی کاربرد زیادی دارد. فقط سه روز مانده بود که نوزده ساله شود که برای تدریس در دانشگاه کنکوک، سئول، کره جنوبی پذیرفته شد. وی تا ماه قبل در دانشگاه دروس فیزیک دانشگاه کنکوک تدریس می‌کرد و در حال حاضر، ریاضی و فیزیک را در دانشگاه جنوبی ایالت نیواورلند تدریس می‌کند. او یکی از دلایل ترک دانشگاه سئول را مشکل تکلم به زبان کره‌ای بیان کرده است.


چهارشنبه 19 اسفند 1388 ساعت 21:52  
 نظرات    
 
سیامک شاهنده 18:04 شنبه 7 اسفند 1389
10
 سیامک شاهنده
باعث خشنودی فراوان است که یک ایرانی پس از291سال رکورد شاگرد نیوتن را شکسته و بنام خود ثبت کرده است.از این بابت باید بر خودمان ببالیم و بیشتر از خانم پروفسور آلیا صبور سپاس گزار باشیم.
"چو ایران نباشد تن من مباد"سرافراز باد ایران و ایرانی.دوستتان دارم ای فرهیختگان.
سید ابراهیم موسوی نژاد 20:28 سه شنبه 2 اسفند 1390
0
 سید ابراهیم موسوی نژاد
ایرانی هر کجا باشه باز هم افتخار آفرینه
ثنا نعمتی 14:50 دوشنبه 29 خرداد 1391
0
 ثنا نعمتی
صرف ایرانی الاصل بودن ایشون نمی شه اسم ایرانی روی جوانترین استاد دانشگاه جهان گذاشت
بهتره واقع بین باشیم و ببینیم چه فرهنگی و چه تمدن و چه کشوری و تربیت کدام سرزمین و دانشگاههای کجا این نابغه رو به اینجا رسونده
یه کم باید سرمونو از زیر برف بیاریم بیرون